hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Yeni İpek Yolu İzmir deniz ipek yolunun merkezi olacak

İzmir deniz ipek yolunun merkezi olacak

E-mail Print
Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Çandarlı Limanı yapımı tamamlandığında İzmir, yalnızca Avrupa-Asya deniz ticaretinin merkezi olmayacağını aynı zamanda dünyanın yeni deniz ipek yolu güzergahının İzmir`den geçeceğini söyledi

• 17/05/2011
"Türkiye`nin Batı`ya açılan kapısı" olarak nitelendirilen ve tamamlandığında ülkenin en büyük limanı olacak Çandarlı Limanı`nın temeli, İzmir`in Zeytindağ Beldesinde düzenlenen törenle atıldı.

Törene, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ulaştırma Bakanı Soluk, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`ın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı bürokratları ve İzmir Valisi Cahit Kıraç katıldı.

Törendeki konuşmasında, Çandarlı Limanı`nın temelini atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Soluk, İzmir`in konumu itibarıyla Türkiye`nin Batı`ya açılan kapısı olduğunu ve ülke ekonomisine büyük bir güç sağladığını hatırlatarak, kentin sorunlarının giderilmesi için önemli projelerin bir bir hayata geçirildiğini söyledi.
 İzmir`in demir, deniz ve karayolu ulaşımı konusunda her türlü önlemin alındığını anlatan Soluk, son olarak Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattının ihale çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi.

İzmir`e yönelik proje ve faaliyetler hakkında bilgi veren Soluk, “Ulaştırma Bakanlığı, denizcilik alanındaki yatırımlarıyla Türkiye`yi denizci kimliğine kavuşturdu. Yap-İşlet-Devret ihaleleriyle Türkiye limanlarına kavuşuyor. Bunlarla Türkiye kazanıyor, İzmir kazanıyor. Çandarlı Limanı`mız tamamlandığında İzmir, Avrupa-Asya deniz ticaretinin merkezi haline gelmekle kalmayacak, dünyanın yeni deniz İpek Yolu güzergahı İzmir`den geçecek. Hedefimiz, nesillere hizmet edecek bu projede 2013 yılında ilk gemimizi bu limana bağlamak” diye konuştu.

"Dünyanın İlk On Limanı Arasında"
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Çandarlı Limanı`nın dünyanın ilk on limanı arasında yer alacağını söyledi. Bugüne kadar Türkiye`de yapılmış limanların konteyner kapasitesinin 6 milyon olduğunu, bu limanın kapasitesinin ise 12 milyon olacağını belirten Yıldırım, böyle bir eserin İzmir`e yakışacağını söyledi.

Çandarlı Limanı`nın ilk etapta mendireklerinin sonra hangarlarının, bağlantı yollarının ve demiryollarının yapılacağını belirten Yıldırım, bütün bu projeleri hayata geçirirken vatandaşa hizmet etmenin temel amaçları olduğunu ifade etti.

Yıldırım, prensip olarak temel atma törenlerine katılmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın bu projenin temel atma törenine katılmayı istediğini ancak seçim çalışmaları nedeniyle bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Yıllardır Türkiye`ye gelecek yüklerin Yunanistan`ın Pire Limanı`na gittiğini hatırlatan Yıldırım, “Rahatsız olanların, karşı çıkanların, istemeyenlerin gayreti hiçbir işe yaramadı. Bu büyük proje için kazmayı bugün vuruyoruz. Birkaç yıl sonra denizcilerimizin `deve` gibi gördükleri Pire Limanı, Kuzey Ege Çandarlı Limanı karşısında `pire` gibi olacak” dedi.

Hükümetinin İzmir`e yönelik faaliyetlerini sıralayan Yıldırım, İzmir`de Kaklıç`ta havaalanı inşa edilmesinin planlandığını bildirdi.

"Büyük Tonajlı Gemilerin Adresi Olacak"

Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdür Vekili Metin Tahan, limanın İzmir`in yıllardır özlemle beklediği bir proje olduğunu ifade etti.

``Bu liman büyük tonajlı gemilerin adresi olacak`` diyen Tahan, proje için bin 800 metre uzunluğunda dalgakıran inşa edileceğini, bu aşamanın ardından limanın hayata geçirilmesi için Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edileceğini anlattı.

Projeyi hayata geçirecek yüklenici firmalar adına konuşan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye`nin cumhuriyetin yüzüncü yılı için hedeflediği ithalat ve ihracat rakamlarına ulaşmasının limanlar, bağlantı yolları gibi ulaştırma alanındaki yatırımlara bağlı olduğunu vurguladı.

Özdemir, Çandarlı Limanı için 800 metre kaya dolgu yapacaklarını söyledi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye`nin bu alanda yeni yeni açılımlara sahip olabildiğini söyledi. Çandarlı Limanı`nın Türkiye`yi üç ayrı kıtaya bağlayacağını ifade eden Kıraç, dünyada ticaretin yaklaşık yüzde 90`ının deniz yoluyla yapıldığı göz önüne alındığında, bu projenin, Türkiye`ye bu alanda önemli bir pay kazandıracağına işaret etti.

Konuşmaların ardından Devlet Bakanı Aydın, Ulaştırma Bakanı Soluk, Eski Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile diğer konuşmacılar Çandarlı Limanı`nın temelini attı.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Antalya programı nedeniyle törenden erken ayrıldı.

24 Mart`ta yapılan ‘Çandarlı Limanı inşaatı yapım işi ihalesi’ni Limak ve Kolin İnşaat Ortak Girişimi 230 milyon 579 bin 344,95 Liraya almıştı.
 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat