hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Konferans, Sempozyum, Sergi...
AKADEMİK TOPLANTILAR

“Uluslararası İpek Yolu Kongresi: Ticaret, İşbirliği ve Barış Havzası'nı Yeniden Düşünmek”

E-mail Print PDF

“Uluslararası İpek Yolu Kongresi: Ticaret, İşbirliği ve Barış Havzası'nı Yeniden Düşünmek”

İpek Yolu, Asya ile Avrupa ve Afrika arasında, erken modern dönemlere kadar, yani yaklaşık iki bin  yıl boyunca, önemini korumuş tarihsel bir ticaret yoludur. İpek Yolu, ismini yıllarca bu yol vasıtasıyla taşınmış olan Çin ipeğinden almaktadır. Bununla birlikte bu ticaret yolu yüzyıllar boyunca insanlar ve kültürler arasında temel bir bağ oluşturma işlevini de yüklenmiştir.

İpek Yolu üzerindeki ülkeler bugün de dünya ekonomik, sosyal, kültürelve siyasal gündeminin en önemli maddelerindedir. Son dönemde dünyamızın yaşadığı küreselleşme sürecinde, İpek Yolu da doğal olarak yeniden gündeme gelmiştir. Ülkemizin de merkezinde olduğu İpek Yolu’nun çok boyutlu olarak tekrar canlandırılması için akademik çevreler olarak çabalarımız uluslararası bir kongre düzenleme fikrini ortaya çıkartmış bulunmaktadır. “Uluslararası İpek Yolu Kongresi: Ticaret, İşbirliği ve Barış Havzası’nı Yeniden Düşünmek” adı verilen bu kongre çeşitli kurumlar ve Üniversitelerle birlikte, başta İstanbul Ticaret Üniversitesi olmak üzere Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) koordinasyonunda 27-30 Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul’da  düzenlenecektir.

Read more...
 

Balkanlarda Osmanlı Mirası

E-mail Print PDF

"Uluslararası Balkanlarda Osmanlı Mirası" Sempozyumu

Balkanlarda OsmanlıBilecik Üniversitesi (BÜ) tarafından düzenlenen ve yaklaşık 19 yerli ve yabancı akademisyenin katıldığı "Uluslararası Balkanlarda Osmanlı Mirası" Sempozyumu sona erdi.

BÜ Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, iki gün süren üniversitenin konferans salonunda düzenlenen kapanış konuşmasında, insanları eğiten kitapların yazarlarının genellikle akademisyenler olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Özcan, tarihin, eleştirilebilir, sorgulanabilir, tartışılabilir ve yorumlanabilir olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Bunlardan herhangi birisinin tarih olduğunu, mutlak doğru olduğunu söylemek hem insanlık açısından hem de bilim açısından mümkün değil. Bunlar farklı bakış açılarından tartışılabilecek ve müşterek bir yoruma ulaşacaktır. Bunların yapılabileceği yerlerden birisi de Prof. Dr. Azmi Özcanüniversiteler. Genç bir üniversite olarak da bu yolculukta yol almaya devam ediyoruz. Biz burada bir şeyin ne kadar önemli olduğu sonucu ile ayrılıyoruz. Balkan ülkelerinde mutlaka bu ülkelerin sorumlularının birlikte hareket etmesi ve birbirlerini, birbirlerinden dinleyerek müşterek bir geçmişin yeniden yazılması gerektiği sonucuyla ayrılıyoruz. Şunu hiçbir zaman unutmayın, eğer sizin çıkarınız başka insan topluluklarının gelecekte kavgasını gerektiriyorsa, bunun bir tek yolu var, onların geçmişte de kavga ettirdikleri. Sempozyumdan ortaya çıkan neticede budur. Birileri bizi müşterek yaşadığımız 400-500 yıl boyunca hep kavga ettirmiş tarih ve kültür kitaplarında. Fakat bu doğru değil. Biz egomanik bir gaye için yaşamıyoruz hayatı, bu bölgenin insanları adına yaşıyoruz. Biz dünyada var olduğumuz zaman dilimini insanlığa katkı olarak neler sağlayabileceğimizin sorumluluğa ile yaşamak istiyoruz. Ne kadar istersek isteyelim tarihi değiştirmemiz mümkün değil. Geçmiş geçmişte kaldı, ama kendimizi ve geleceğimizi değiştirebiliriz."

Read more...
 
nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat