hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Kapalıçarşı
KAPALIÇARŞI

Kapalı Çarşı Avrupa'da birinci

E-mail Print PDF
KapalıçarşıKapalı Çarşı Avrupa'da en çok, dünyada ise en çok gezilen 10. turistik mekan oldu. 15. Yüzyılda inşa edilen tarihi Kapalı Çarşı'nın 10. olduğu "Dünya'nın en çok gezilen 50 turist mekanı" listesinde Eyfel Kulesi 6. 700. 000 ziyaretçisi ile 35. olabildi.

İlk 9 mekanın hepsi ABD'de bulunurken Amerikalı olmayan ilk yer Kapalı Çarşı oldu. Listenin ilk sırasını 39.200.000 ziyaretçi ile New York'taki Times Meydanı, ikinci sırayı da 38 milyon ile yine New York'taki Central Park aldı. Turistlerin en çok rağbet ettiği ilk 50 mekanın 30'u ABD'de, 6'sı Fransa'da, 3'ü Hong Kong'da, 2'şer tanesi İngiltere, Japonya, Çin ve Güney Kore'de, 1'er tanesi ise Türkiye, Avustralya ve Meksika'da bulunuyor.

Kapalı Çarşı dünya turizm devleri Piramitler (yılda 4 milyon ziyaretçi), Taç Mahal ( 3 milyon ziyaretçi), British Museum (5.842.138 ziyaretçi) ve Versay Sarayı (5.900.000)'nı geride bırakarak sürpriz yaptı.

Read more...
 

KAPALIÇARŞI BELGESELLERİ

E-mail Print PDF
   
   
   
   
 

İSTANBUL - KAPALIÇARŞI

E-mail Print PDF

Kapalıçarşı Haritası

İSTANBUL - Kapalıçarşı

İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir.[1]
 

Tarih 

Kapalıçarşı'nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. İçinde son zamanlara kadar 5 cami, 1 okul, 7 çeşme, 10 kuyu, 1 akarsu, 1 sebil, 1 şadırvan, 21 kapı, 17 han vardı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 15. yüzyıl'dan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Geçmişte burası her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı ve bunların da, el işi imalatının (manifaktür) sıkı denetim altında bulundurulduğu, ticari ahlak ve törelere çok saygı gösterilen bir çarşı idi. Her türlü değerli kumaş, mücevherat, silah, antika eşya, konusunda nesillerce uzmanlaşmış aileler tarafından, tam bir güven içinde satışa sunulurdu. Geçen yüzyılın sonlarında deprem ve birkaç büyük yangın geçiren Kapalıçarşı eskisi gibi onarılmışsa da, geçmişteki özellikleri değişikliğe uğramıştır. 

Kapalıçarşı

Bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilmiştir. Her sokakta ayrı ürünün ustaları loncalar halinde bulunurdu (yorgancılar, terlikçiler vs.) Satıcılar arasında rekâbet kesinlikle yasaktı. Hatta bir usta, tezgâhını dükkânın önüne çıkarıp kalabalığa göstererek ürün işleyemezdi. Ürünlere devletin belirlediğinden yüksek fiyat konulamazdı. 

Read more...
 

KÜLTÜRÜMÜZ VE AHİLİK

E-mail Print PDF


Kapalıçarşı

Anadolu coğrafyasında yaşayan bizlerin, insanlığa ve çağdaş medeniyete sunabileceğimiz kendimizden olan değerler, gelenekler, kurumlar ve inançlar vardır. Bu temel kültürler Türk toplumunun temel yapı taşıdır. Ahilik bu anlamda en başnoktadadır. Ahilik kurumu 850 yıl önce bu toplumun ekonomik, sosyal, kültürel hayatını tanzim etmiş, kurallar koymuş ve günümüze kadar yaşatmıştır. Çağımızda modern yapı olarak kabul edebileceğimiz tüm kurumların aslında o günlerden beri var olduğunu bilmeli ve görmeliyiz.

Türk insanı tarihten gelen bu mirası geliştirerek insanlığa sunması gerekir.

Bu noktadan hareketle yapılacak tüm çalışmalar aslında bu toplumun kültürel kodlarını ortaya çıkaracaktır.Medeniyetimizin temel sırrı olan Ahilik tüm toplumlar tarafından bilinmeli ve anlatılmalıdır. Çünkü bu yapıyı kuranlar Yunus Emre, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Ahi Evran gibi bilim, inanç ve örgüt liderleridir. Onların amacı mutlu insanı yaratmaktı. Ve Ahilik tam anlamıyla bunu başarmıştır. Hem bu dünyanın kurallarını hem de manevi dünyamızın…

Read more...
 
nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat