hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Anasayfa İpek Yolu
İPEK YOLU

KIRIM TARİHİNDE İPEK YOLUNA DAYANAN MİRAS

E-mail Print PDF

Doç. Dr. Ranetta Gafarova

ranetta gafarova

Kırım, eski Sovyet ve bugünün Rus coğrafyasında pek çok bölgenin, eyaletin, kentin ve coğrafi yapının ismi gibi; büyük ünlü uyumundan da anlaşılabileceği üzere, Türkçe kökenli bir sözcük. Günümüzde Kırım Yarımadası’nın Feodosiya (Kefe), Eski Kırım (Solhat) gibi belli başlı büyük sahil şehirlerinin hemen hemen hepsinin geçmişi antik döneme dayanmaktadır.

 

 

 

 

Yazının devamı >>>

 

İpek Yolu'nda Keşif

E-mail Print PDF

Arkeologlar İpek Yolu'nun yeni bir güzergahını keşfetti. Bulunan deliller bu güzergahın Tibet'in yüksekliklerinden geçtiğini gösteriyor.

Yeni İpek Yolu

Haberin devamı >>

 

İpek Yolu'nun Yükselişi

E-mail Print PDF

İpek Yolu Bilgi Şöleni - Levent Bayraktar'ın konuşması

Uluslararası İpek Yolu'nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni Gerçekleştirildi

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen “Uluslararası İpek Yolu’nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni” Ankara Milli Kütüphane’de üç paralel salonda yapılan oturumlarla 3-4 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Programda ayrıca “Üç Gönülden İpek Yolu” adlı fotoğraf sergisinin de açılışı gerçekleştirildi. Sergide Arif Aşçı’nın 1996 yılında Son Kervan projesi kapsamında, Tuna Akçay ve Hamit Yalçın’ın bu Bilgi Şöleni vesilesiyle Orta Anadolu kervansaraylarında çektiği fotoğraflar yer aldı. Serginin Sanat danışmanı Tuna Akçay, kuruatör ise Erdoğan Gümüş’tür.

“İPEK YOLU’NDA BİR ŞEYLER OLUYOR”

Sergi açılışının ardından Bilgi Şöleni’nin açılışına geçildi. Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve İpek Yolu Bilgi Şöleni Koordinatörü Dr. Fahri Atasoy yaptı. Atasoy misafirlere “hoşgeldiniz” dedikten sonra İpek Yolu’nun önemini anlatarak sözlerine devam etti. “İpek Yolu’nda bir şeyler oluyor” diyen Atasoy, neden böyle bir proje yapma gereğini duyduklarını, benzer projelerden örnekler vererek anlattı. Atasoy katkı sunan isimlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

İpek Yolu Bilgi Şöleni - Dr. Fahri Atasoy'un konuşması

Atasoy’un ardından konuşmalarını yapmak üzere kürsüye Vakıflar Genel Müdürlüğü Kültür ve Tescil Dairesi Başkanı Adnan Tüzen geldi. Tüzen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu projede ne gibi bir rol oynadığını anlatarak sözlerine başladı. Tüzen İpek Yolu coğrafyasında önemli olan kervansarayların tarihi ve sanatsal olarak önemini anlatarak sözlerine devam etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu gibi çalışmalara her zaman destek olacağını ifade eden Tüzen, çalışmalarından dolayı proje ekibine teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Read more...
 

YENİ İPEK YOLU

E-mail Print PDF

Terihi İpek Yolu

İPEK YOLU YENİDEN DOĞUYOR

21 Şubat 2016 Pazar

AVRASYA’DA İPEK YOLU ULAŞTIRMA VE TİCARET GÜZERGÂHININ YENİDEN DOĞUŞU

Ataalp PINARER
Avrasya kara kütlesine tek bir güç veya güçler koalisyonu egemen olmamalıdır; bu durumun gerçekleşmesi halinde kara gücü deniz gücünü her zaman mağlup edebilecektir.

Sir Halford Mackinder

AVRASYA’DA TİCARET YOLLARININ DEĞİŞMESİNİN NEDENLERİ VE ETKİLERİ

Türklerin Avrupa’ya geçmesi ve İstanbul’u fethi, Doğu Akdeniz’i bütünüyle kontrol altına alarak Doğu’ya, Hindistan ve Çin’e giden ticaret yollarını ele geçirmesi ve Batı’ya kapatmasının ardından; Avrupalı denizci ülkeler denizden yeni yollar keşfetmek durumunda kaldılar.
500 yıl öncesine kadar Avrasya, devrin küresel ekonomisiyle İpek Yolu olarak bilinen ticaret yolları vasıtasıyla bütünleşmiş durumdaydı. 16. Yüzyıl başlarında kervanlara göre çok daha ucuza mal taşıyan, okyanusa dayanıklı gemilerin Avrupa’da inşa edilmesine bağlı olarak; yeni keşfedilen deniz ulaştırma yollarının yoğun olarak kullanılmaya başlaması ve bölgede ortaya çıkan siyasi kargaşa sonucu İpek Yolu çökünce, devrinin zengin ve gelişmiş bir medeniyeti olan Türkistan, küresel ekonominin merkezi olmaktan uzaklaştı ve kendi kabuğuna çekildi. Ticaret azaldıkça diğer coğrafyalarda ortaya çıkan teknolojik ve entelektüel gelişmelerden de bihaber durumda kaldı ve durgunluk içine gömüldü.
 

İPEK YOLU PROJESİ İSTANBULDA ELE ALINDI

E-mail Print PDF

09 Kasım 2014

Çin Halk Cumhuriyeti Barış ve Silahsızlandırma Derneği ile Marmara Grubu Vakfı İstanbul'da İpek Yolu felsefesi üzerine ortak bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı'da İpek Yolu'nun yanı sıra Türk-Çin sivil toplum ilişkileri de gündeme getirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dr. Akkan Suver; "-Büyük bölümünü önceden tanıdığımız siz değerli Çin Halk Cumhuriyeti'nin seçkin insanlarını ülkemde görmek beni ve arkadaşlarımı çok mutlu kılmıştır" dedi. Dr. Akkan Suver'in konuşması aynen şöyledir;

"Soldan sağa" Elçi Hakan Kıvanç, Ertuğrul Kumcuoğlu, Dr. Akkan Suver, Dr. Fatih Saraçoğlu ve Necdet Timur

 

Sizleri Marmara Grubu Vakfı adına saygı ile selamlıyorum.

İstanbul'a hoş geldiniz.

Bu arada Ankara'dan bu toplantımız için teşrif eden parlamentomuzun saygıdeğer üyelerini ve Dışişleri Bakanlığımızın değerli temsilcisini de saygıyla selamlıyorum.

2013 yılında Barış ve Silahsızlandırma Derneği ile başlayan ilişkimiz, büyük bir başarıyla çeşitli uluslararası toplantılarda ortaya koyduğumuz birlikte çalışmalarla devam etmektedir.

Marmara Grubu Vakfı olarak, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Barış ve Silahsızlandırma Derneği'nin çalışmalarına büyük önem vermekteyiz.

Zira barış konusu Marmara Grubu Vakfı'nın on yedi yıldır devam eden uluslararası Avrasya Ekonomi Zirveleri'nin ufuk turlarının ana konusudur.

Marmara Grubu Vakfı, barış konusuna Büyük Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" görüş ve prensibiyle yaklaşmaktadır.

Dolayısıyla adında barış ibaresi taşıyan bu Dernek ilk temasımızdan beri ilgimizi çekmiş bulunmaktadır. Bu derneğin bir diğer adı da silahsızlandırmadır. Bu da çağımızın önemli bir meselesidir. Zira silahların dünyamızı ne hale getirmekte olduğu dün Bosna-Hersek'te, bugün Ortadoğu coğrafyasında apaçık görülmektedir.

Bundan dolayı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Barış ve Silahsızlandırma Derneği, çağımızın en önemli düşüncelerinin bir birleşenidir. Ama bizi yan yana getiren çok daha önemli bir başka konu ise İpek Yolu'na verdikleri yüksek değerdir.

Marmara Grubu Vakfı olarak İpek Yolu projesini, çağın projesi olarak değerlendirmekteyiz.

Barış ve Silahsızlandırma Derneği de İpek Yolu'na büyük önem vermektedir.

Read more...
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 4


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat