hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
GENEL

Osmanlı İktisat Tarihi Kaynakları

E-mail Print PDF

Osmanlı İktisat Tarihi Kaynakları

Siyakat

BSV - TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

OKUMA GRUBUNA DAVET

Osmanlı İktisat Tarihi Kaynakları Okuma Grubuna Davetlisiniz….

Özgün bir tarih araştırmasının gerekli şartlarından biri arşiv belgeleri başta olmak üzere ilk el kaynakların kullanılmasıdır. Ne var ki, bu tür çalışmalara yeni başlayan bir araştırmacının ilk el kaynakların nasıl kullanılacağını öğrenmesi kolay değildir. Dolayısıyla bu okuma grubu, genel olarak Osmanlı tarihi özel olarak da iktisat tarihi kaynaklarını genç araştırmacılara tanıtmak amacını taşımaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Baki Çakır yönetiminde; iktisat tarihi çalışmalarında kullanılan arşiv belgeleri, defterler ve dosyaların diplomatik ve paleografik özellikleri, nasıl anlaşılması gerektiği, bürokratik yapı içinde hangi süreçlerden geçerek üretildiği, araştırmacılara hangi tür bilgileri sundukları, elde edilen bilgilerin nasıl organize edilmesi gerektiği, bu kayıtlarda yer alan bilgi ve rakamların güvenilirliği gibi meseleler etrafında okumalar yapacağız. Böyle bir çalışmaya katılmak isteyen ve bize katkı sağlayabilecek herkesi bekliyoruz.

Read more...
 

BATIYA DOĞRU AKAN NEHİR - Bir Küresel Uygarlık Hikayesi

E-mail Print PDF

BATIYA DOĞRU AKAN NEHİR - Bir Küresel Uygarlık Hikayesi"Sürekliliği bakımından medeniyeti akıp giden bir nehre benzetiyoruz. Kaynağı Ortadoğu olan bu nehir, Rönesans'a kadar Doğu'dan aktı. Ondan sonra ise hep Batı'ya doğruydu. Gelecekte ise nehir, tekrar yatak değiştirip Doğu'ya doğru akacak."

 
Bu sözler Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) Müdürü Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya ait. Onun sözünü ettiği nehri Doğu'ya doğru akıtacak olan ise medeniyetin 12 bin yıllık tarihini anlatan 'Batıya Doğru Akan Nehir' belgeseli. Türk ve yabancı 200 civarında bilim, sanat, düşünce ve siyaset adamının görüş ve katkılarının yer aldığı belgesel, medeniyetin başlangıç noktası Ortadoğu coğrafyasını destansı bir bakış açısıyla gözler önüne serecek. 16 ülke ve 200 farklı mekânda çekimleri yapılan belgeselin galası, yarın akşam 18.00'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak. Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere UNESCO Genel Direktörü Irina Bukova, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İspanya Başbakanı José Luis Zapatero gibi önde gelen dünya liderleriyle röportajların da yer aldığı belgesel, 21 Eylül'de TRT'de ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkacak.

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin (MEDAM) iki yıllık bir çalışma sonucu hazırladığı 'Batıya Doğru Akan Nehir' adlı belgesel Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğiyle çekildi. İngiltere'nin en büyük yapım şirketlerinden Lion TV'nin yapımını üstlendiği belgeselin yönetmenliğini 'Kıyamet' (Apocalypse Now), 'Conan The Barbarian' ve 'Rome' gibi dizi ve filmlerin senarist ve yapımcısı John Milius üstlendi. "Medeniyet tarihi hep Batı'nın bakış açısıyla yazıldı." diyen Bekir Karlığa, belgeselin 11 Eylül saldırılarından sonra dünyaya yayılan Doğu ve İslam muhalefetine karşı, insanlığı daha dengeli bir bakış açısıyla buluşturmak için hayata geçirildiğini söylüyor. Her biri 45 dakikalık 20 bölümden oluşan belgeselin kısa versiyonu da 60'ar dakikalık 7 bölümden oluşuyor. 

Read more...
 

Balkanlar’daki Osmanlı eserlerini kayıt altına alan Kiel’in sıra dışı hikâyesi

E-mail Print PDF

Prof.Dr. Machiel Kiel
Hollandalı sanat tarihçisi Prof. Dr. Machiel Kiel, Osmanlı torunlarını utandıracak kadar Osmanlı hayranı. Evliya Çelebi gibi yarım asırdır Balkanlar’daki Osmanlı eserlerini kayıt altına alan Kiel’in sıra dışı hikâyesi…

"AYVERDİ BENİ FATİH’TEKİ EVİNDE AĞIRLARDI

1971’de
Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Balkanlar üzerindeki makaleleriyle karşılaşır. Onunla tanışmak ve çalışabilmek için bir mektup yazar. Ayverdi de olumlu bir cevap yazar. Kiel, daha sonraki yıllar bazı konularda onun yardımına başvurur. Hatta Ayverdi daha sonraları onun için “çok parlak bir genç” nitelemesinde de bulunur: “İlk tanışmamız ona yazdığım mektupla oldu. Birkaç kez yeni bulduğum kitabeleri ona okuttum. Bana yardımcı oldu, Fatih’teki evinde misafir etti. Ayverdi çok şey yaptı. Onun gibi biri daha gelmedi. Profesör Abdüsselam Uluçam da çok iyi; ama Ayverdi bambaşka biriydi. Ayverdi gibi bir desteğim olsa çalışmalarım daha da artardı."
 

‘Evliya Çelebi gibi 50 yıldır Balkanlar’ı gezdim, gördüm ve yazdım. Osmanlı eserlerinin içler acısı durumunu rapor ettim yetkililere. Saha çalışmalarında eserlerin fotoğrafını çektiğim için dayak da yedim, hapse de atıldım… Bir kavga veriyorum barbarlığa karşı, siz de sahip çıkın… Çünkü önlem alınmazsa 10 yıl içinde Balkanlar’da eser kalmayacak.’

Bu sözler bir Türk vatandaşına değil, Hollandalı Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Machiel Kiel’e ait. Hayatını Balkanlar’daki Osmanlı eserleri ve belgelerini araştırmaya adayan Kiel, tam bir Osmanlı mimarisi hayranı. İlerleyen yaşına rağmen her imkân bulduğunda soluğu Balkanlar’da alan bir saha araştırmacısı. 1959’da henüz 21 yaşındayken başladığı Balkan çalışmalarında 50. yılını tamamlamış. Arşiv ile saha çalışmalarını birlikte yürütmesi de, kendisini daha başarılı kılmış.

Read more...
 

PARİS'TE BİZANS'TAN İSTANBUL'A SERGİSİ

E-mail Print PDF


"İKİ KITANIN LİMANI"


İki Kıtanın Limanı: İstanbul

Paris'in en prestijli sergi mekânlarından Grand Palais'de yapılan sergi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gerçekleştirdikleri ziyaretle resmen açıldı. Sergi, Fransa'da 1 Temmuz 2009 - 31 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında yapılıyor. Organizasyon, Türkiye ve Fransa'nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları'nın himayesinde, İKSV ve Culturesfrance'ın işbirliğiyle düzenleniyor.

"Bizans'tan İstanbul'a: iki kıtanın limanı" başlıklı sergi Fransa Ulusal Müzeler Birliği ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle gerçekleştiriliyor. Türkiye Mevsimi Sergiler Direktörü ve Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer'in küratörlüğünde düzenlenen sergi, İstanbul'un sekiz bin yıllık tarihine tanıklık ediyor.

Read more...
 
nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat