hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Doğulu Seyyahlar Evliya Çelebi'nin gezici "Seyahatname" Sergisi Ankara'da

Evliya Çelebi'nin gezici "Seyahatname" Sergisi Ankara'da

E-mail Print PDF

Evliya Çelebi'nin gezici "Seyahatname" Sergisi

Evliya Çelebi'nin gezici "Seyahatname" Sergisi Ankara'da

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, British Council, Ankara AB Bilgi Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Arastırmaları Merkezi (HUGO) işbirliğinde gerçekleştirilecek olan, Evliya Çelebi'nin "Seyahatname" sergisine ve "Geçmişte ve Günümüzde Paylaştığımız Avrupa" isimli panel 28 Şubat 2012, Salı günü, Hacettepe Üniversitesi'nin Beytepe Yerleşkesi'nde gerçekleşiyor.

Evliya Çelebi'nin 400. doğum yılı olması sebebiyle, sergi ilk defa Londra'da Bethnal Green Library'de açıldı. Kasım 2010'da Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL'ün Londra'da açılışını yaptığı Yunus Emre Enstitüsü'nde de aynı sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Evliya Çelebi sergisi, Türkiye'deki yeni yolculuğuna, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri ve British Council ortaklığında devam ediyor. Serginin, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nden sonra ikinci durağı 28 Şubat 2012'deki Ankara Hacettepe Üniversitesi oluyor. Sergi yolculuğuna AB Bilgi Merkezleri'nin bulunduğu diğer 16 ilde (Adana, Eskişehir, Mersin, Trabzon, Samsun, Bursa, Denizli, Edirne, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Konya, Kocaeli, Erzurum, Sivas) devam edecek.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat TUNCER'in ev sahipliği; AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler, Basın ve Enformasyon Bölümü Başkanı Müsteşar Michael MILLER ve British Council Türkiye Direktörü Margaret JACK'in katılımları ile sergi ve panel açılışını yapacakları etkinlikte, serginin konusuyla da doğrudan ilintili "Geçmişte ve Günümüzde Paylaştığımız Avrupa" adlı bir panel gerçekleşecektir.

 Panelde, Osmanlı Tarihçisi ve Yazar Caroline FINKEL, H.Ü. Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) Müdürü Doç. Dr. M. Murat ERDOĞAN ile Sanatçı, Gurme ve Gezgin Ayhan SİCİMOĞLU'un konuşmaları Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat TUNCER'in yöneticiliğinde tartışılacak. Panel süresince öğrencilerin konuya ilişkin görüşleri interaktif bir şekilde, anket yöntemi ile bulgulanıp, panel katılımcıları tarafından sonuçlar ayrıca tartışılacaktır. Panel konuşmaları Türkçe yapılacaktır.

Sergi, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi etrafında kurgulanıp, dünyanın değişik yerlerine ve kültürlerine yaptığı fiziksel, entelektüel ve ruhani seyahatleri içermekle kalmıyor; ayrıca, Lady Mary Montagu, Jean de Thevenot, Thomas Coryate gibi diğer maceraperestlerin farklı zamanlar, yerler ve fikirler etrafındaki izlenimlerini ve notlarını içeren geçişlere yer veriyor. Bu geçişler tarihsel etkileşimlerin unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde kültürlerarası diyalogun önemini vurgular niteliktedir. Bu etkinlikle, bir dünya gezgini olan Evliya Çelebi'nin yaşadığı dönem ele alınarak Avrupa'ya ve buradaki değişik kültürlere duyulan ilgi ve merakın, yine Evliya Çelebi gibi gezgin ruhu taşıyan çağdaşı Avrupalılar tarafından da Osmanlı'ya karşı duyulan ilgi, etkileşim ile devam ettiği, günümüzde de bu ilişkinin farklı oluşumlarla süregelerek Türkiye Avrupa İlişkilerinde gelinen nokta ile bağlantısı sunulmaya çalışılacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarının müziği eşliğinde gerçekleşecek sergide Evliya Çelebi'nin ve diğer seyyahların kültürel değişim ve etkileşime katkıları ön plana çıkmaktadır.

Basın mensuplarımızı ve konuya ilgi duyan ilgilileri sergimizin açılışına ve takibinde yapılacak olan panele davet ediyoruz.

Sergi ve Panel Yeri
Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü / Mehmet Akif Salonu

Sergi Açılısı ve Panel
Tarih 28 Subat 2012 - Salı
Saat 1330 - 1615

British Council Türkiye
http://www.britishcouncil.org/turkey

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat