hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Doğulu Seyyahlar "Evliya Çelebi'nin Dünyası" Harita Sergisi Açıldı

"Evliya Çelebi'nin Dünyası" Harita Sergisi Açıldı

E-mail Print PDF

"Evliya Çelebi'nin Dünyası" isimli harita sergisi başkentlilerle buluştu.

Evliya Çelebi haritası

Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı anısına 2011 yılının Unesco tarafından "Evliya Çelebi Yılı" ilan edilmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, MEDAM ve Avrasya Yazarlar Birliğinin katkılarıyla hazırlanan sergi, Ankamall Alışveriş Merkezi'nde beğeniye sunuldu. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Evliya Çelebi'nin yazdığı Seyahatname'nin Dünya Kültür Mirası'nın en önemli hazinelerinden, seyahat edebiyatının da en önemli kaynaklarından biri olduğunu ifade etti. 

Evliya Çelebi yılıEvliya Çelebi'nin gezdiği coğrafyaların günlük yaşam özellikleri, ekonomisi, tarihi ve diğer kültürel özellikleri gibi çok zengin içerikleri kaleme aldığını dile getiren Evkuran, "Evliya Çelebi, tüm dünyayı gezdi, biz de Evliya Çelebi'nin dünyasını sizlerin ayağına getirdik. Tüm Ankaralılara, Evliya Çelebi'nin dünyasını gezip görmelerini tavsiye ediyoruz" diye konuştu. 

Serginin, İzmir ve Erzurum'un ardından Ankara'da açıldığını dile getiren Evkuran, serginin 18 Eylül'e kadar gezilebileceğini sözlerine ekledi.

Evliya Çelebi'nin Dünyası adlı haritalar hakkında serginin açılışına gelenlere bilgi veren Folklor Araştırmacısı Funda Ebru Ekici, düzenlenen sergide Evliya Çelebi'nin seyahatlerinde çizdiği ve bahsettiği haritaların yer aldığını söyledi. Ekici, "Bakanlık tarafından hazırlanan sergi 1 hafta boyunca açık kalacak. Sergide yer alan haritalar daha sonra çeşitli illerimizde sergilenecek." dedi.

Düzenlenen sergi açılış törenine Vali Yardımcısı Ali Çetin'in yanı sıra, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yahya Kemal Er, İl Müftüsü Bekir Gerek, SGK Müdürü Reşit Coşkun, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Şener ve çok sayıda sanatsever katıldı.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat