hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Anasayfa Camiler
CAMİLER

TRABZON ARAKLI - OS CAMİİ

E-mail Print PDF

Trabzon'un Araklı İlçesi Turnalı Köyünde bulunan Tarihi “Os” Camii Müderris Hacı Hasan Efendi tarafından1842 yılında yaptırıldı.

Kare planlı ahşap ve taş işçiliğinin zengin örneklerini taşıyor. Ahşap üzerine yapılan oyma-kabartma, tavan süslemeleri ile kalem işi boya ve bezemeler görülmeye değer.


 

Sakarya Kaynarca'daki Şeyh Müslihiddin Camii Restore Edildi

E-mail Print PDF
Sakarya Kaynarca'daki Şeyh Müslihiddin Camii Restore Edildi
 
Osmanlı mimarisinin ender ahşap eserlerinden biri olan 526 yaşındaki Şeyh Müslihiddin Camii, geçirdiği restorasyonun ardından 16 yıl sonra yeniden ibadete açıldı.

Merhum Fatih Sultan Mehmet Han'ın mimarlarından Şeyh Müslihiddin adına miladi 1486 yılında Sakarya'nın Kaynarca ilçesine yaptırılan cami, sadece 19. yüzyılın ilk çeyreğinde tamir görmüş. Ancak bakımsızlık sebebiyle 1996 yılında ibadete kapatılmış. Asırlardır ahşap malzemesi çürümeyen cami, 17 Ağustos 1999 depreminde minaresinin bir kısmının çatıya düşmesi sonucu su almasıyla birlikte çürümeye başlamış. 7 yıl boyunca bu şekilde bırakılan caminin mülkiyeti 2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilmiş. 2009 yılında onarımı başlayan cami 16 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı.

Ahşap caminin asırlardır çürümemesinin sırrı ise temelinden nem almaması. Yaklaşık yarım metre yüksekliğinde belli aralıklarla konan taş blok üzerine kütükler oturtularak zemini yere temas etmeyen ve temelden hava akımı sağlanan ahşap cami, bu şekilde asırlardır çürümeden günümüze kadar ulaşmış. Aslına sadık kalınarak titiz bir çalışma ile onarılan camii eski güzel görünümüne yeniden kavuşturuldu. Caminin minaresi de yine aslına uygun olarak taş kaideli ve tuğla gövdeli olarak yeniden inşa edildi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1261779

 

ANKARA - HİSARCIKLIOĞLU BEŞTEPE CAMİİ

E-mail Print PDF

ANKARA - HİSARCIKLIOĞLU BEŞTEPE CAMİİ

ANKARA - HİSARCIKLIOĞLU BEŞTEPE CAMİİ

Yazı: Rest. Sinan BAHADIR

Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Hisarcıklıoğlu Camii, çağdaş çizgileriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni yapılan camiler içerisinde sekizgen planı vitray ve sedef işlemeleriyle, iç mimari tasarımıyla, mahfilleriyle, minaresi ve ışıklıklarıyla yepyeni çizgileri olan camide klasik islam tezyinatına farklı bakış açılarıyla sadık kalınmış.

ANKARA - HİSARCIKLIOĞLU BEŞTEPE CAMİİ - İÇ MEKANYeni yapılan camilerin genel özelliği olan loş ve kasvetli iç mekan, havasız ortam ve rutubet kokusu sinmiş halılar yok. Hisarcıklıoğlu Camii'ne girer girmez hiç ağır olmayan ve rahatsız etmeyen hoş bir koku dikkati çekiyor. Girişteki yüzlerce anahtarlı dolapcık hırsızlığa karşı ve emanet için yapılmış. İki tane sebil sizi karşılıyor. Halılar tertemiz. Girişin tam karşısında sekizgen planın ne manaya geldiğini anlatan üç parçadan oluşan tabelanın hemen yanından son cemaat yerinden caminin haremine giriliyor.

Burada sizi 4 basamaklı hoş bir kıvrımla uzayan bir merdiven karşılıyor. Karşınızda göze batmayan harikulade bir sedef işçiliği geliyor. Mihrabın sağ orta ve sol üstünde bulunan sedef işlerinde bir camide olması gereken "Allah, Muhammed ve cehâr-ı yâr-i güzîn efendilerimizin isimleri" mevcut. Mihrab ve minber birbiri yanında işlemeleriyle dikkat çekiyor. İç tasarım genel olarak o kadar sade ki aslında klasik çizgilerin orada olduğunu farketmeniz zaman alıyor.

Caminin ikinci ve üçüncü katlarıyla birlikte 1500 kişilik alanı mevcut. Bu alanı aydınlatmak için gündüz hiç elektrik kullanılmıyor. Mihrabın iki alt ve üst yanından ve kare planlı ışıklıktan muntazam duvar renkleri ve ahşap kaplamalar sayesinde ölçülü birşekilde içeriye dağılan ışık, namaz kılanları rahatsız etmeyecek kadar da hoş. Camide klasik anlamda bir minare ve kubbe yok. Kubbe yerine kare planlı, yüksekliği çok olmayan bir ışıklık, minare yerine de yine minare yüksekliğinde ama kare kesitli kapalı şerefeli bir yapı eklenmiş. Minarede Topkapı Sarayı'nın Kubbealtı Kulesi'nin havası var.

Read more...
 

DİMETOKA'DA BİR ŞAHESER - YILDIRIM CAMİİ

E-mail Print PDF

DİMETOKA - YILDIRIM CAMİİ (ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİİ)

Bir çoğumuzun varlığından bile haberi yoktur.

Yapımına 1390 de başlanan 1420 tamamlanan (başlama tarihi ile ilgili değişik kaynaklar mevcuttur.) Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin mimarı Bursa’da hepimizin bildiği Yeşil Camii ve Yeşil Türbe'nin de mimarı olan İvaz bin Bayezıd’tır. 11 metre yüksekliğinde olan camii, 2 metrelik duvarlarıyla günümüzde ayakta kalmayı başarmıştır. Balkanların en büyük camii olması da ayrı önem katar. Bir dönem buğday ambarı olarak kullanıldığıda idda edilmektedir. Yıldırım Camii ve Ulu Camii olarak da adlandırılır.

DİMETOKA - YILDIRIM CAMİİ (ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİİ)

Harvard Ünivesitesi öğretim üyesi ünlü tarihçi Prof. Dr. Cemal Kafadar gezi notlarında şöyle bahseder:

"Kentin merkezine hakim, daha doğrusu ilk kurulan çarşının ana merkezini teşkil eden Ulu Camii, yani Yıldırım Camii tüm ihtişamıyla ayakta duruyor. Minaresinin tepesini tahrip etseler de (bir bilgiye göre bunu buraları işgal eden Bulgarlar yapmış) öyle büyük, öyle büyüleyici ve etkileyici ki bu camii insan büyük hayranlıkla bakakalıyor. Öyle ya taa 1420 yılında tamamlanan ve kapılarında, duvarlarında, pencerelerinde taş işlemeciliğinin en güzel örneklerinin bulunduğu ve iki ayrı kapısındaki kitabeleri (çok şükür ki) çok iyi korunmuş olarak muhafaza olmuş bu camii Türkler’in buralardaki hakimiyetinin silinemez, ölümsüz bir abidesi olarak yaşamaya devam ediyor."

DİMETOKA - YILDIRIM CAMİİ (ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİİ) DİMETOKA - YILDIRIM CAMİİ (ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİİ)

Ben dahi böyle bir eserin varlığından yunanlı bir arkadağım vasıtasıyla haberdar oldum ve kendimden utandım, neden bizim bölgemizdeki Osmanlı’dan haberimiz yok diye.

Read more...
 

SİVAS - DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI

E-mail Print PDF


Divriği Ulu Camii: "Mukaddes Emanetler gibi saklanmalı..."

DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI

UNESCO’nun 1985’te Dünya Mimari Mirası’na dahil ettiği Sivas-Divriği Ulu Cami, 1228’de Mengücekoğulları hükümdarı Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırıldı. Başmimarı Ahlatlı Hürremşah. Bitişiğindeki Darüşşifa (hastane) ise Ahmet Şah’ın eşi ve Behram Şah’ın kızı Melike Turan Melek tarafından yaptırıldı. Hastanede ruh hastalıkları müzik ve su sesiyle tedavi edilirdi. 16 sütunlu cami, 23 tonoz ve iki kubbe ile örtülü. Mihrabın biçim ve bezemelerinin Anadolu’da başka örneği yok. Türkiye’nin restorasyon duayeni Doğan Kuban, Ulu Cami’ye 40 yılını vermiş. "Eşi yok. Heykel gözüyle bakmak lazım. Müzeye kaldırılması gerekiyor ama sığmaz. Topkapı Sarayı’ndaki Mukaddes Emanetler gibi saklanmalı."

 
DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI

DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARÜŞŞİFASI

Read more...
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 4


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat