hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Anasayfa Bedestenler

BedestenISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

E-mail Print PDF

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

Fotoğraflar: Yılmaz Soyyer (Haziran 2015)
ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

 

Kütahya'daki Büyük Bedesten Alışveriş Merkezi oldu.

E-mail Print PDF

Kütahya'da bir girişimci, Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan ve uzun süre sebze-meyve bedesteni olarak hizmet veren yaklaşık 600 yıllık bedesteni Alışveriş Merkezi (AVM) yaptı. Tarihi dokunun korunduğu Bedesten AVM'ye vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Kütahya'da Samanpazarı Mevkii'nde bulunan tarihi Büyük Bedesten Alışveriş Merkezi oldu. Kütahya Belediyesi'nin açmış olduğu ihale ile Bedesteni kiralayan girişimci Osman Özbey, tarihi günümüzle birleştirerek Alış Veriş Merkezi açtı.


"AVM BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR"

Kütahya'da çeşitli merkezlerde şubeleri olan bir Alış Veriş Merkezi zinciri işletmecisi Osman Özbey, Kütahya Belediyesi'nin Büyük Bedesteni kiraya çıkardığını duyunca ihaleye katılarak Büyük Bedesteni kiraladığını söyledi.

AVM işletmecisi Özbey, "Osmanlı'dan kalma Büyük Bedesten uzun yıllar Sebze Bedesteni olarak hizmet verdi. Son zamanlarda özelliğini kaybedince Kütahya Belediyesi burayı restore ettirdi. Daha sonra Bedesten El Sanatları Merkezi olarak açıldı. Fakat yine de gereken ilgiyi göremedi. Biz belediyenin açmış olduğu ihaleye katılarak bu yeri kiralayarak Alış Veriş Merkezi açtık. Bizim kadar Kütahyalılar da oldukça memnun oldu. Kütahyalılar büyük ilgi gösteriyor" diye konuştu.

Read more...
 

KASTAMONU - CEM SULTAN BEDESTENİ (KARANLIK BEDESTEN)

E-mail Print PDF

KASTAMONU - CEM SULTAN BEDESTENİ (KARANLIK BEDESTEN)

KASTAMONU - CEM SULTAN BEDESTENİ (KARANLIK BEDESTEN) ESKİ DURUMU

Kastamonu’da eski Tellal Pazarı’nda, günümüzde İç Terziler Sokağı’nda bulunan bu bedesteni Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan Kastamonu’da Sancak Beyi olarak bulunduğu sırada, XVyüzyılın sonlarına doğru yaptırmıştır

Karanlık Bedesten aynı zamanda Cem Sultan Hanı olarak da anılmaktadır Han moloz taş ve kesme taştan yapılmış, kare planlı bir yapıdır Hanın iç kısmı kütlevi iki ayak ve kemerlerle kare planlı birbirinin eşi dokuz bölüme ayrılmıştır Her bölümün üzeri birer kubbe ile örtülmüştür. Bedestenin iç ve dış duvarlarındaki dükkanların büyük bir bölümü ortadan kalkmış ve günümüze gelememiştir.

Vakıfların mülkiyetindeki Bedesten turizm amaçlı kullanılmak üzere yap – işlet – devret modeli çerçevesinde restore edilmiştir. Halen turizme yönelik çarşı olarak hizmet vermektedir.

KASTAMONU - CEM SULTAN BEDESTENİ (KARANLIK BEDESTEN) RESTORASYON SONRASI

 

ÇANAKKALE - GELİBOLU BEDESTENİ

E-mail Print PDF

ÇANAKKALE - GELİBOLU BEDESTENİ

Başbakanlık Arşivi Kamil Kepeci tasnifindeki bir belgeye göre bu eser Saruca Paşa evkafındandı. Saruca Paşa’nın Gelibolu’daki imareti 846 (1442- 1443) vakfiyesi ise 858 (1453) tarihli olduğuna göre bedesteninin de bu tarihler etrafında yapılmış olması gerekir.

 

AFYONKARAHİSAR - BEDESTENLER

E-mail Print PDF

Afyonkarahisar’daki Bedestenler 

1-) Umur Bey Bedesteni: Anadolu Beylerbeyi Umur Bey tarafından XV. asrın ikinci yarısında yaptırılmıştır. Ancak bu bedestenin harabe haline geldiği, XVI. yüzyıl kayıtlardan anlaşılmaktadır. XVIII. yüzyılın ikinci yarısına kadar harap durumda kalan bedesten, bu tarihten sonra yıkılmaya yüz tutmuştur. Bedestenin yeri hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber, bedesten Paşa Camii yanında olmalıdır. 

2-) Bezâzistân-ı Cedîd (Yeni Bedesten): Bu bedestenin varlığına daha XV. yüzyılın ikinci yarısında rastlanılmaktadır. 1575 tarihli vakıf tahrir defterine göre Yeni Bedesten’in yarı hissesi Şeyh Abdurrahim (Mısrî)’ye aittir. Buna göre bedestenden hissesine düşen yıllık 420 akçeyi Hz. Peygamber’in ve Hulefâ-i Râşidîn’in rûhlarına Kurân okuması için vakfetmiştir. Bedestenin diğer yarı hissesi ise Şeyh Abdurrahim Mısrî’nin kardeşi Mustafa’ya ait olup, o da buradan elde ettiği geliri bir kısım dükkanların geliriyle beraber Kurân okunması için vakfetmiştir. XVII. yüzyılda da mevcut olan bu bedesten daha sonraları harap olup yıkılmış olmalıdır. 

3-) Cağaloğlu Rüstem Paşa Bedesteni: 1550-1553 yılları arasında Cağaloğlu Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Lakin bu bedesten yapılışından yüzyıl kadar sonra harap duruma gelmiştir. Bu sebeple yeri ve binası XVII. yüzyılın ikinci yarısında üç kadı, mütesellim ve mimar tarafından yapılan keşif sonucu, bir mimara 500 kuruşa satılmış, lakin yıkılmasına izin verilmemiştir. Söz konusu bedesten XX. yüzyıl başlarına kadar ayakta kalmış, daha sonra yıkılarak yerine şimdiki bedesten inşa edilmiştir. 

4-) Felezâde Bedesteni: XVII. yüzyıl ortalarında Afyonkarahisar’da Felezâde adıyla bir bedestenin mevcut olduğu bilinmektedir. Ancak ne zaman yapıldığına dair bir bilgi yoktur. Felezâde adı, 1584’den önce Afyonkarahisar Sancağı muhafazasına atanan ve oldukça iyi hizmetler yapan Felezâde Süleyman Çavuş’tan gelmektedir. Öyle ki hizmetlerindeki başarısından dolayı Süleyman Çavuş’tan sonra yerine 1584’te oğlu Mehmet Çavuş tayin edilmiştir. Bu bedesten muhtemelen bu aile tarafından yaptırılmıştır. Felezâde Bedesteni’nin yeri şimdiki belediye çarşısı ile bedesten arasındaki meydandır. Sonraki dönemlerde adı geçen Küçük Bezazistan veyahut onun yerinde olması kuvvetle muhtemeldir. 

5-) Büyük Bedesten: Bu yapının adına XIX. yüzyıl mahkeme kayıtlarında rastlanılmaktadır. Bugün herhangi bir kalıntısı olmayan bu bedesten hakkında geniş bilgiye sahip değiliz. 

6-) Küçük Bedesten: Bu bedestenin adı da XIX. yüzyıl mahkeme kayıtları nda geçmektedir. Hakkında geniş bilgiye sahip değilsek te Felezâde Bedesteni’nin yerine inşa edilmiş olması muhtemeldir. 

7-) Taş Bedesten: Otpazarı Camii Evkafı’na dahil olan bu bedestenin adına da XIX. yüzyıl mahkeme kayıtlarında rastlanılmaktadır. Ne yazık ki bu bedesten hakkında da ayrıntılı bilgimiz yoktur. 

8-) Hacı Bekir Tiryaki Bedesteni: 1914 yılında daha önce Mimar Sinan tarafından yapılan ancak zamanla harap olduğundan dolayı yıkılmaya yüz tutan Cağaloğlu Rüstem Paşa Bedesteni’nin yerine Hacı Bekir Tiryaki tarafından yaptırılan şimdiki bedestendir.

Kaynak: Özer Küpeli

 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 8


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat