hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Akademisyenler Prof. Dr. Orhan Cezmi TUNCER

Prof. Dr. Orhan Cezmi TUNCER

E-mail Print

Prof. Dr. Orhan Cezmi TUNCER (1931- )

Mimar. Diyarbakır’da 1931’de dünyaya gelmiştir. Diyarbakır’ın ilk stüdyo fotoğrafçısı olan ve bu mesleği elli yıldan fazla sürdüren Mehmet Danyal'ın (Foto Yıldız) oğludur.

İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi (1956). Askerlik görevinden sonra DSİ 10. Bölge binaları inşaatının şantiye şefliğini yaptı. Sonra ayrılarak serbest çalışmaya başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden aldığı davet üzerine 1966 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü Rölöve Bürosunu kurarak bazı projelerin bu kuruluş tarafından hazırlanmasını sağladı.

Ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü Abideler Mütehassıs Müşaviri (1972), Genel Müdür Teknik Müşaviri (1976) oldu. Bu arada Güneydoğu Anadolu’da özellikle Diyarbakır, Kayseri, Ahlat ve Konya’da restorasyon çalışmaları yaptı. Diyarbakır Dağ Kapı semtindeki Atatürk Anıtı kaidesini ve çevre düzenlenmesinin proje ve yapımını üstlendi. Mardin’de Hükümet Meydanı’nın düzenlenmesi ile Mardin Atatürk Anıtının kaidesinin projesini yaptı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışmalarını sürdürürken doktor unvanını aldı. Bu arada Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nde mimarlık tarihi, sanat tarihi ve rölöve dersleri verdi (1976-1980). Ardından Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık fakültesine geçerek orada Restoransyon Anabilim Dalını kurdu. 1980 yılında doçent, 1992 yılında da Profesör oldu. 1998 yılında emekliye ayrıldı. Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Diyarbakır Bölge Başkanlığını yaptı.

Anadolu’da Türk Mimarlığı ve Türk sanatı ile ilgili yayınları, bilimsel tebliğleri bulunmaktadır. Diyarbakır Camileri (1996), Diyarbakır Evleri (1999), Anadolu Kervan Yolları (2007) isimli kitapları bulunmaktadır.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat